Citirea Canonului Sf. Andrei Criteanul la mănăstirea Hîncu

Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul, care se citeşte în perioada Postului Mare, reprezintă una dintre treptele pocăinţei ce conduc spre Ziua Invierii lui Hristos.
Deşi abundă în episoade biblice, totuşi nu este o simplă concentrare a unor teme biblice. Dimpotrivă, în acest Canon toate faptele scripturistice la care s-a făcut părtaş omul – crearea, căderea, alungarea din Rai, întoarcerea, aşteptarea, răscumpărarea , se transformă în faptele fiecaruia dintre noi: crearea mea, căderea mea, răscumpărarea mea. Istoria personajelor devine istoria mea: “De unde voi începe să plîng faptele vieţii mele celei ticăloase?”. Canonul ne introduce pe fiecare dintre noi în istoria Sfintei Scripturi şi ne determină sa conştientizăm, adîncul păcatelor noastre şi înstrăinarea faţă de Dumnezeu.
În prima zi a Postului Mare, conform tipicului de slujbă, la pavecernţă, Arhimandritul Pavel (Tabacari), duhovnicul mănăstirii din preună cu  clericii mănăstirii, au citit prima parte a Canonului celui Mare.
La sfârşitul pavecerniţei, părintele Arhimandrit a vorbit celor prezenţi despre rugăciune şi rolul acesteea în viaţa fiecărui credincios.