Înaltpreasfinţitul Agafanghel, Mitropolit de Odessa și Izmail a vizitat Mănăstirea Hîncu

Joi, 8 septembrie 2016, mănăstirea ,,Cuvioasa Parascheva” Hîncu, l-a avut ca oaspete pe Înaltpreasfinţitul AGAFANGHEL, Mitropolit de Odessa și Izmail, ierarhul bisericii Ortodoxe din Ucraina, care se află într-o vizită în ţara noastră.

Oaspeților li s-au făcut o prezentare amănunţită a mănăstirii, s-au închinat sfinţeniilor de aici vizitînd toate locaşurile de închinare din complexul mănăstirii, corpusul cu chili, trapeza şi stăreţia, la fel oaspeții au vizitat şi clădirile ce se află în construcţie luînd cunoştinţă cu toată gospodăria mănăstirii. Preafinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, ia mulţumit pentru vizita, şi a propus organizarea în viitor a unor întâlniri periodice, în vederea unei mai bune cunoaşteri reciproce a vieţii culturale şi religioase dintre Moldova și Ucraina.