Preasfinţitul VICTOR, Episcop de Arțîz vicar al Episcopiei de Odesa, la Mănăstirea ,,Cuvioasa Parascheva” Hîncu

În seara zilei de 24 august 2016, Mănăstirea ,,Cuvioasa Parascheva” Hîncu, l-a avut ca oaspete pe Preasfinţitul VICTOR, Episcop de Arțîz vicar al Episcopiei de Odesa care a venit pentru a participa la procesul de deshumare a moastelor Sf.Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni.

Oaspetelui i s-a făcut o prezentare amănunţită a mănăstirii, s-a închinat sfinţeniilor de aici vizitînd toate locaşurile de închinare din complexul mănăstirii, corpusul cu chili, trapeza şi stăreţia, la fel oaspetele a vizitat şi clădirile ce se află în construcţie luînd cunoştinţă cu toată gospodăria mănăstirii.

Preafinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a mulţumit pentru vizita , şi a propus organizarea în viitor a unor întâlniri periodice, în vederea unei mai bune cunoaşteri reciproce a vieţii culturale şi religioase dintre Moldova și Ucraina.