Presfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni a împărtășit bucuria Învierii cu obștea Mănăstirii Hîncu

În dimineața zilei de luni, 2 mai 2016, din săptămîna luminată, Presfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica de vară ,,Cuvioasa Parascheva” din complexul mănăstirii Hîncu.

Chiriarhul a fost întîmpinat de stareţa mănăstirii, Egumena PARASCHEVA (Cazacu) împreună cu obştea monahală şi pelerinii veniţi la rugăciune

Alături de Ierarh, au trăit acel îndemn al bucuriei pascale prin Sfînta Liturghiei, duhovnicul mănăstirii, Arhimandritul PAVEL (Tabacari), soborul de preoți și diaconi slujitori a sfintei mănăstiri.

La final Preasfinția Sa, însoțit de preoți, diaconi, cîntăreți și creștinii prezenți la slujbă, au săvîrșit tradiționalul înconjor al bisericii cu cele patru Evanghelii ale Învierii.

După oficierea Sfintei Liturghii Chiriarhul împreună cu Stareţa mănăstirii au vizitat cele mai în vîrstă vieţuitoare ale mănăstirii Hîncu.