Slujba de prăznuire a Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina la Mănăstire Hîncu

Astăzi cînd Biserica Ortodoxa, sarbătorește pe  Sfînta Mare Muceniță Ecaterina, la Mănăstirea Hîncu, Sfînta Liturghie a fost oficiat de către Arhimandritul Pavel (Tabacari), duhovnicul mănastirei împreuna cu clericii.

Dupa trecerea Sfintei Ecaterina la cele vesnice, trupul sau a fost luat de catre ingeri si dus in loc pustiu, in munti, intr-un loc stiut numai de Dumnezeu, unde a ramas mai bine de 500 de ani neingropat, pana ce unui calugar de la o manastire de la poalele Muntelui Sinai i s-a descoperit unde se afla moastele Sfintei. Acestea au fost duse in Manastirea Sinai cu multa cinste si dragoste si au fost asezate intr-o racla de aur. Troparul Sfintei Ecaterina: Cu intelepciunea ca si cu razele soarelui ai luminat pe filosofii pagani si ca o luna prealuminoasa, care stralucea in noaptea necredintei, intunericul l-ai gonit; iar pe imparateasa o ai incredintat, dimpreuna si pe prigonitorul l-ai mustrat, de Dumnezeu chemata, fericita Ecaterina! Cu bucurie ai alergat la camara cea cereasca, catre Hristos, Mirele cel preafrumos, si de la Dansul te-ai incununat cu cununa imparateasca. Inaintea Caruia impreuna cu ingerii stand, roaga-te pentru noi, cei ce cinstim sfanta pomenirea ta.”

Foto:Ierodiacon Veniamin S.