A II-a zi a Postului Mare la Mănăstirea „Cuvioasa Parascheva” Hîncu

Potrivit progamului Liturgic din prima săptămînă a Postului Mare, stabilit de Chirarhul locului, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, pentru toate mănăstirile din cuprinsul Episcopiei noastre de a oficia toate Laudele bisericești începînd cu miezul nopții și în bisericile mănăstirii Hîncu au răsunat astăzi, clopotele chemînd pe toți la rugăciune.

Astfel că începînd cu miezul nopții au fost oficiate următoarele slujbe: Miezonoptica, Utrenia cu Ceasul I, Ceasurile III, VI și IX, Obednița, Vecernia și deja în seara zilei a fost oficită Pavecernița Mare cu Canonul Sfîntului Andrei Criteanu la care a luat parte Stareța Mănăstirii, Egumena PARASCHEVA (Cazacu) împreună cu obștea monahală și creștinii veniți la rugăciune.

Canonul cel Mare a fost citit umilincios de Duhovnicul mănăstirii, Arhimandritul PAVEL (Tabacari) înconjurat de soborul preoților slijitori ai mănăstirii.