Casa Copilului “Preafericitul Iosif”

Casa de Copii „Preafericitul Iosif”, tutelată de Mănăstirea Hîncu.

Cu binecuvîntarea Înalt Prea Sfinţiei Sale Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi a Întregii Moldove, şi prin hotărîrea Guvernului Republicii Moldova (№47 din anul 1995) în scopul creării condiţiilor favorabile de trai şi activitate pentru copiii orfani şi rămaşi fără tutelă, pe lîngă Mănăstirea Hîncu, a fost deschisă Casa Copilului “Preafericitul Iosif” – instituţie finanţată de Mitropolia Moldovei, director fiind numit Arhimandritul Petru (Musteaţă), actualmente Episcop de Hâncu, vicar al Mitropoliei Chişinăului.

Astăzi orfelinatul găzduieşte 52 copii şcolarizaţi care frecventează liceul „Onisifor Ghibu” din sectorul Buiucani, şi 11 copii preşcolari.

Copii din orfelinat nu se deosebesc cu nimic cu colegii lor de clasă. Ei sunt la fel de frumos îmbrăcaţi şi bine îngrijiţi şi educaţi ca şi colegii lor şi acest lucru este confirmat chiar şi de profesoriii din liceu.

FII ALĂTURI DE CASA COPILULUI „PREAFERICITUL IOSIF”

Ajută un copil!

BC Moldova-Agroindbank
SA fil. nr. 6 Chişinău
Cod bancar – AGRNMD2X413
Cont curent – 2251492995
c/f 572991