Casa de Copii „Preafericitul Iosif” – Tedeum la începerea noului an şcolar

În dimineaţa zilei de joi, 1 septembrie 2016, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a săvârşit un Te Deum pentru începerea noului an şcolar la Casa de Copii „Preafericitul Iosif” din mun. Chişinău, patronată de Mănăstirea Hîncu.

La eveniment a luat parte Egumena PARASCHEVA (Cazacu), corpul didactic şi toţi care zi de zi au grijă de aceşti copilaşi.

După ce au fost binecuvîntaţi toţi copiii, Ierarhul le-a ţinut un cuvînt de învăţătură elevilor, menţionînd importanţa studierii tuturor obiectelor incluse în programul de învăţămînt, ascultarea faţă de învăţători şi respectarea regulamentului şcolar, iar profesorilor – multă răbdare şi dăruire de sine.

La final, toţi elevii acestei instituţii s-au deplasat la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” unde a urmat tradiţionalul „Primul Sunet”.

01.09.2016 – Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni