Creează ca un Dumnezeu, poruncește ca un rege, muncește ca un sclav (Constantin Brâncuși)

Marți, 26 iulie 2016 Preasfinţitul Petru de Ungheni şi Nisporeni a vizitat livada de prune a Mănăstirii Hîncu, apareciind strădaniile măicuţelor şi mod special spiritul de bun organizator al egumeniei Parascheva, stareţa sfintei mănăstiri, care pe toate cele mănăstireşti bine le chiverniseşte.

Hărnicia vieţuitoarelor vechiului aşezământ monahal este o urmare a învăţăturii Sfinţilor Părinţi care spun că prin două lucruri se mântuieşte îndeosebi monahul: prin rugăciune şi prin muncă, aşa cum arată şi pilda Sf. Antonie cel Mare cînd un înger al Domnului i s-a arătat împletind o funie, stând apoi şi rugîndu-se Domnului pentru mîntuirea sufletului său, şi iarăşi revenind la lucrul său spunându-i la sfârşit: fă aşa şi te vei mântui.

26.07.2016 – Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni