Duminica A – XXVII – A după Rusalii, Tămăduirea Femeii Gîrbove

Asa S-a dus Mantuitorul intr-una din sinagogi si, cand a ajuns El acolo, iata era o femeie care avea duhul neputintei de 18 ani si statea garbova, adica cu capul in jos, neputand sa-l ridice in sus nicidecum. Era o jale sa vezi o biata femeie batrana cum statea incovoiata, cu capul aproape de pamant. Nu mai putea vedea soarele niciodata, nici stelele de pe cer, ci vedea numai pamantul. Iar aceasta?garbovire a ei nu era o boala fireasca, precum celelalte boli, ca la surzi, la orbi, la schiopi, ci era o legatura a satanei. Ea era chipul omului pacatos, care cand e legat de satana nu mai poate sa priveasca la cer, ci priveste tot la pamant, la mancare, la bauturi, la desfrau, la distractii, la toata faradelegea care trage pe om la fundul iadului. Asa era si biata femeie, un simbol, insa fara voia ei, fiind legata de satana de 18 ani. Si Mantuitorul, vazand pe aceasta femeie legata de satana, I s-a facut mila si, fara sa-L roage nimenea, fara sa mijloceasca nimenea si sa zica: “Doamne, indura-Te de femeia aceasta, ca e garbova si sta cu capul la pamant de 18 ani si n-a mai vazut nici soarele, nici stelele noptii si nici pe oameni la fata”, vazand ca un Dumnezeu si pe satana care o tinea asa incovoiata ca o secera, i-a zis: “Femeie, esti dezlegata de neputinta ta”. Si punand pe dansa preasfintele si preacuratele Sale maini, a facut-o deplin sanatoasa, iar ea dadea slava lui Dumnezeu”

 

(Luca 13, 11-13).