Predica la Nasterea Maicii Domnului

“Cantand nasterea ta, te laudam toti, ca pe o Biserica insufletita, Nascatoare de Dumnezeu.”

Frati Crestini,
Cu aceste cuvinte de lauda dorim sa cinstim astazi si sa praznuim prima sarbatoare din anul bisericesc, inchinata Nascatoarei de Dumnezeu, pururea Fecioarei Maria la nasterea Sa, mama Domnului nostru Iisus Hristos si maica noastra a tuturor crestinilor din Lumea intreaga. Cu cantari de lauda si cu sfinte rugaciuni praznuim Nasterea Sa, prima din cele patru mari sarbatori, praznice imparatesti randuite in cinstea Ei din timpul Omului.

Intr-un cuget ne unim glasurile si-l zicem: “Bucura-Te mireasa, pururea fecioara”, ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii”, pentru ca Ea a nascut pe Rascumparatorul nostru Iisus Hristos. Ne unim glasurile noastre cu ale cetelor ingeresti si din inimi ii spunem: “Tu esti inaltarea Ierusalimului, Tu esti lauda mare a lui Israil, Tu esti marirea mare a neamului crestinesc si romanesc, care dupa vrednicie te cinsteste, care in imprejurari grele ale neamului nostru, in viata noastra ne-am pus nadejdea in Tine si nenumarati Credinciosi au zidit biserici in cinstea Nasterii Mariei si s-au pus sub paza si ocrotirea Ei.

Iubiti Credinciosi
In viata noastra bisericeasca sunt imprejurari de inalta desfatare sufleteasca, de mari bucurii si reculegeri si unul din aceste momente este si acela in care sarbatorim ziua de nastere, fie a noastra, fie a fratilor, fie a parintilor, fie a prietenilor nostri, ocazie care sa le aducem si sa ne exprimam sentimentele noastre de gratitudine fata de ei, sa-i felicitam si sa le uram sanatate si fericire intru multi ani. Un asemenea moment deosebit sarbatorim astazi. Copiii buni si credinciosi care stiu si urmeaza porunca dumnezeiasca: “Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine si sa traiesti ani multi pe pamant” (Iesire 20, 12), sarbatoresc cu multa dragoste si deosebit ziua de nastere a mamei lor, o imbratiseaza, ii saruta mana, ii aduc flori, pe care i le ofera cu multa caldura mamei, care i-a nascut, i-a crescut, mamei, care s-a trudit pentru ei, a vegheat, i-a ingrijit, a suferit pentru ei si s-a bucurat impreuna cu ei.

Chipul mamei il purtam in noi, pentru ca mama are sapat in sufletul si inima ei leagan in carne si sange, in care-si poarta pruncul, pana cand acesta si-a intarit aripile si li-a luat zborul din cuibul familiei. Numele cel mai scump, inestimabil este al mamei. Este cantata de poeti, mama este chip de inspiratie pentru pictori si sculptori si i-au inchinat cele mai frumoase imnuri de marire. Acest lucru de distinsa cinstire si lauda, de prea marire il savarsim si noi astazi in ziua nasterii Preacuratei Fecioare Maria, pentru ca nu este numai mama Domnului nostru Iisus Hristos, ci si maica noastra a tuturor, buna, blanda, milostiva si iubitoare. Prinosul rugaciunii noastre Ei i-l aducem, a simtamintelor noastre de fii iubitori, o felicitam de ziua Nasterii Sale si, rugandu-ne, Ii cantam: “Nascatoare de Dumnezeu, bucura-Te ceea ce esti plina de dar Marie, Domnul este cu tine” (Luca 1, 28).

Sfanta Fecioara Maria este unicul copil al parintilor sai Ioachim si Ana. Ioachim se tragea din neamul lui David, iar Ana era fiica preotului Matei din preotia lui Aron – Ei n-au avut copii la tinerete, dar datorita rugaciunilor fierbinti si statornice, Dumnezeu le-a dat in chip minunat copil la batranete, caruia I-au pus numele Maria, cel mai frumos si minunat nume, pe care astazi il poarta milioane de femei din intreaga lume. Asadar nasterea Mariei a fost un eveniment minunat prin voia si puterea lui Dumnezeu, iar numele de Maria, sau “Miriam” pentru noi inseamna amaraciunea marii, sau steaua marii. Ea este farul luminos al crestinatatii, dupa care ne orientam pe marea cea inviforata a acestei vieti si ne conduce corabia sufletului la limanul mantuirii. Este steaua polara a galaxiei vietii noastre, dupa care ne orientam timpul vietii noastre limitate, in drumul nostru spre cer. Ea, Maica lui Dumnezeu, este lumina, pentru ca a nascut lumina lumii, pe Iisus care a spus: “Eu sunt Lumina lumii; cel ce Imi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii.” (Ioan 8, 12) Despre acest Iisus Hristos si noi marturisim in Crez ca este nascut: “lumina din lumina, Dumnezeu adevarat, din Dumnezeu adevarat”, iar “poporul cel ce era in intuneric a vazut lumina mare”, sau “lumina le-au rasarit lor” (Isaia 9, 1).

Invataturile lui Hristos sunt lumina, lumina sunt faptele lui luminate, lumina este viata Lui sfanta pentru ca S-a nascut din trupul sfant si iluminat si purificat al Maicii Luminii, Prea Curata Fecioara Maria. S-o rugam astazi pe Sfanta Fecioara Maria “lumina marii, Steaua Polara”, sa calauzeasca pasii nostri spre lumina vietii vesnice, spre mantuirea sufletelor noastre. Sa fie lumina pentru copiii si nepotii nostri, pentru batrani, pentru cei necajiti, pentru cei in suferinta si deznadejde, sa fie cu noi si mai ales in ceasul despartirii sufletului nostru de trup.

Iubitii mei frati,
Numele de Maria in siriana inseamna: “Doamna noastra”, pentru ca a nascut pe Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos, stapanul si Domnul lumii, Imparatul Imparatilor. Domn fiind Iisus Hristos intru slava lui Dumnezeu Tatal, stapana si Doamna este Preacurata Fecioara Maria, Stapana si Imparateasa Cerurilor care “sta de-a dreapta Fiului, imbracata in haina aurita si prea infrumusetata” (Psalm 44, 11), “invesmantata cu soarele si luna era sub picioarele ei si pe cap purta cununa din douasprezece stele” (Apocalipsa 12, 1).

Numele de Maria in ebraica inseamna: “Frumoasa, Gingasa”. Nu poate limba a talcui frumusetea Sfintei Fecioare nici pensula n-o poate picta in adevarata ei stralucire si splendoare. Ea este cea plina de har, nu numai sufleteste, ci si trupeste, floare aleasa din gradina lui Dumnezeu, cea mai inmiresmata si cu colorit neasemuit in care Dumnezeu si-a aflat placerea si a asezat-o in glastra sufletului lumii crestine, ca sa ne impodobeasca si sa ne inmiresmeze viata.

Iata pentru ce Prea Curata Fecioara Maria este: “Inaltare a Ierusalimului”, adica Bisericii lui Hristos, lauda mare lui Israel – adica a poporului crestin de pretutindeni si stralucirea in lumina a neamului nostru romanesc. Amin.