Salutul pascal HRISTOS A ÎNVIAT! a răsunat în inima codrilor străbuni

Marele praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, anul acesta a fost celebrat în rugăciune la Mănastirea Sf Cuv. Parascheva, Hîncu.

Sutele de credinciosi care au luat parte cu răbdare și cu acea cumințenie duhovnicească, la sfintele slujbe în noaptea Învierii, cu sufletele curate, pline de lumină reflectată pe chipurile lor, alături de cântările pline de bucurie ale sărbătorii, au creat o atmosferă de adevarată sărbătoare duhovnicească.

Cum să nu ne bucurăm în această zi de praznic când HRISTOS Cel veşnic viu a biruit moartea, arătându-ne prin aceasta că toţi vom învia, căci spune Sfântul Apostol Pavel: „Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat. Şi dacă Hristos n-a înviat zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică şi credinţa voastră” (I Cor. 15, 13-14).

HRISTOS A ÎNVIAT!